Dlaczego wciąż używamy piór wiecnych

Pomimo tego, że wśród przyborów do pisania niekwestionowanym liderem popularności od wielu dekad jest długopis, Klasyczne pióra wieczne wciąż dzielnie bronią swojego miejsca na rynku. Ale co sprawia, ze ten, nieco archaiczny, jak mogliby wyrazić się nieco złośliwi, instrument wciąż cieszy się dużym gronem zagorzałych zwolenników? W końcu pióra wieczne są dalece bardziej nieporęczne, kruche i wymagają szczególnej dbałości użytkownika. Mimo to do dziś wielu ludzi nie zamieniło by ich za nic w świecie na długopis.
Tajemnica tkwi po pierwsze w jakości pisania. Aksamitna gładkość, z jaką atrament jest kładziony na papierze zarezerwowana jest wyłącznie dla instrumentów z klasyczną stalówką.
Drugą sprawa jest prestiż. Żaden długopis nie jest w stanie tak podbudować wizerunku, jak eleganckie wieczne pióro. Są sytuacje, gdzie długopisu używać po prostu nie wypada. Kiedy wypisujemy czek bankowy, podpisujemy ważną umowę, wypełniamy zaproszenie… Właśnie dlatego pióro wieczne wciąż towarzyszy nam w ważnych chwilach naszego życia. A w dobie sukcesywnej śmierci papieru można nawet pokusić się o twierdzenie, ze przeżyje ono długopis i w czasach, kiedy do codziennego pisania będą służyły nam wyłącznie tablety, w szczególnych okazjach wciąż będziemy sygnowali nasze nazwiska tym jakże eleganckim, tradycyjnym przyborem.