Na co zwrócić uwagę kupując komputer do pracy biurowej?

Oferta sklepów internetowych i elektromarketów odnośnie komputerów jest ogromna. Na rynku znajdziemy zarówno laptopy za 1000 złotych, jak i takie za nawet 6-10 tysięcy złotych. Jednak czym się kierować przy wyborze komputera do pracy biurowej? Czy wyższa cena zawsze oznacza lepszy sprzęt do pracy?

Procesor i pamięć RAM

Kluczowymi kwestiami są właśnie procesor i pamięć RAM. Od tych podzespołów w dużej mierze zależy szybkość pracy. Jeśli komputer ma służyć typowo do tworzenia dokumentów czy przeglądania internetu i poczty mailowej, w zupełności wystarczą procesory Intel Core I3 lub AMD Ryzen 3. W połączeniu z 8 GB pamięci RAM będzie to idealny sprzęt do podstawowej pracy i prawdopodobnie uda się zamknąć koszty w kwocie 2000 złotych. Dlaczego nie taniej? Otóż procesory niższych serii i 4 GB pamięci RAM mogą oznaczać powolne działanie komputera, długie wczytywanie się stron internetowych i czasami problemy natury technicznej. Dodatkowo należy pamiętać, że wyszedł nowy Windows11, który jest jeszcze bardziej wymagający od poprzednika.

Do pracy bardziej wymagającej i jeszcze stabilniejszej pracy (prezentacje projektów, konferencje online, praca na kilku programach na raz) lepiej będzie wybrać nieco mocniejszy procesor – np. Intel Core I5 lub AMD Ryzen 5. Warto wtedy też wybrać 16GB pamięci RAM, zapewni to przyjemniejszą i bezproblemową pracę. Taka konfiguracja to koszt często 2500-3500 złotych w zależności od innych parametrów (wielkość ekranu, ekran dotykowy, podświetlenie klawiatury i wiele innych).

Albo zawsze możesz wejść na legnicainfo.pl i też znaleźć wiele interesujących tematów.

Czy komputer za 5-6 tysięcy jest dużo lepszy do biura niż standardowy za 3000 zł?

W większości przypadkach nie. Jeśli wydasz na komputer około 6 tysięcy złotych, to prawdpodobnie wybierzesz komputer z dedykowaną grafiką, który przeznaczony jest dla graczy. Musisz wiedzieć, że w pracy biurowej i przeglądaniu internetu dedykowana grafika jest zupełnie nieprzydatna – no chyba, że lubisz grać w wymagające gry. Oczywiście istnieją też komputery biurowe w takich kwotach bez dedykowanej grafiki. Są one przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy mają indywidualne potrzeby, Np. alumuniowy laptop o przekątnej ekranu 14 cali, mega lekki, idealny do przenoszenia z ekranem dotykowym, procesorem Intel Core I7 i bez dedykowanej grafiki może kosztować ponad 5000 zł, jednak jest wart swojej ceny.

Podsumowując, dobry komputer do biura można kupić w graniach 2500-3500 złotych. Jeśli ma on służyć sporadycznie do plików tekstowych i sprawdzenia poczty – zamkniesz się w 2000 złotych. Jeśli jednak masz ogromne wymagania co do ekranu, lekkości i wytrzymałości – musisz się przygotować na nieco większy wydatek.